Univerzitná knižnica UMB


Východiská a definície otvoreného prístupu

oa

  • dlhodobá nespokojnosť so stúpajúcimi cenami predplatného vedeckých a odborných časopisov;
  • stále narastajúci počet časopisov a finančná náročnosť udržania potrebného počtu titulov pre inštitúcie, čo začalo predstavovať finančný problém aj pre bohatšie knižnice, inštitúcie;
  • náklady na vedeckú činnosť pochádzajú z veľkej časti z verejných zdrojov a zverejňovanie výsledkov má byť aj verejne prístupne pre všetkých;
  • rozvoj globálnej elektronickej komunikácie – internetu, informačných technológií a nástrojov Web 2.0, ktoré umožnili presadzovanie novej, efektívnejšej, rýchlejšej a bezplatnej výmeny vedeckých informácií.

V mnohých odboroch vedecké časopisy autorom nič neplatia, takže títo môžu dať súhlas na voľný prístup bez toho, aby to znamenalo pre nich stratu príjmov. V tomto ohľade sú vedci a bádatelia v odlišnej situácii ako napr. hudobníci a filmoví tvorcovia, takže kontroverzné diskusie o OA (voľnom prístupe) sa do oblasti vedeckej literatúry neprenášajú.

Definície OA

Existuje viacero rôznych definícií otvoreného prístupu, napr:

  • Open-access (OA) literatúra je digitálna, online, zdarma a bez väčšiny obmedzení copyrightom a licenciami. Umožňujú ju služby Internetu a súhlas autorov alebo držiteľov copyrightu.
  • Otvorený prístup je okamžitá, online dostupnosť vedeckých výstupov zdarma bez obmedzení použitia, ktoré obyčajne vyžadujú zmluvy s vydavateľmi o copyrighte. Otvorený prístup zahŕňa výstupy, ktoré vedci obyčajne dávajú zdarma na publikovanie; t. j. recenzované časopisecké články, príspevky z konferencií, a súbory údajov rozličného druhu. Otvorený prístup poskytuje prostriedky na maximalizáciu viditeľnosti a dostupnosti, a teda preberania a využívania výstupov výskumu.
  • Otvoreným prístupom k literatúre sa rozumie permanentná voľná prístupnosť na verejnom Internete, dovoľujúca ktorémukoľvek používateľovi čítať, sťahovať, kopírovať, distribuovať, tlačiť, vyhľadávať, alebo linkovať úplné texty vedeckých článkov, spracovávať ich pre indexovanie, dávať ich softvéru ako dáta, alebo ich používať na akýkoľvek legálny účel bez finančných, právnych alebo technických bariér, iných ako tých, ktoré sú neoddeliteľne spojené so získaním prístupu k samotnému Internetu.  Jediným obmedzením reprodukcie a distribúcie a jedinou úlohou copyrightu v tejto doméne by malo byť dávať autorom kontrolu nad integritou ich diela a práva na správne priznanie autorstva a citovanie.

Ani OA literatúra sa nevydáva bez nákladov, aj keď vydávanie je lacnejšie než u komerčného vydavateľa. Otázka nestojí tak, či vedeckú literatúra možno produkovať zadarmo, ale tak, či existujú iné, lepšie spôsoby platenia účtov než spoplatnením čitateľov alebo vytváraním prístupových bariér. Obchodné modely platenia týchto účtov závisia na tom, akým spôsobom sa OA poskytuje.  

Prehľad o otvorenom prístupe od Petra Saubera.


Univerzitná knižnica UMB