Univerzitná knižnica UMB


OA časopisy

V OA časopisoch sú články voľne prístupné, lebo náklady na publikovanie sú spoplatnené pred vydaním a nie až prostredníctvom predplatného. Poplatky za publikovanie v režime otvoreného prístupu možno spravidla zahrnúť do nákladov na výskumné projekty, a tak prostriedky na sprístupnenie článkov pochádzajú od poskytovateľov finančnej podpory na výskum a nie z rozpočtov knižníc/univerzít, ktoré sú najčastejšími predplatiteľmi vedeckých časopisov. Pôvod finančných zdrojov je v oboch prípadoch zväčša zhodný (z prostriedkov štátu). Tradičná forma predplatného znamená, že časopisy sú z verejných zdrojov financované najmenej dvakrát.

OA časopisy zabezpečujú recenzný proces a schválený obsah sprístupňujú zdarma celému svetu. Ich náklady pozostávajú z recenzií, prípravy rukopisu a priestoru na serveri. OA časopisy hradia svoje náklady takmer rovnako ako to robia televízia a rozhlas; tí, ktorí majú záujem na rozširovaní svojho obsahu platia výrobné náklady vopred, takže prístup pre každého, kto má správne technické vybavenie, môže byť  bezplatný. V praxi to niekedy znamená, že časopisy sú dotované univerzitami alebo vedeckými spoločnosťami. Inokedy časopisy vyberajú čiastky na krytie  výrobných nákladov od autorov prípadne ich sponzorov (zamestnávateľov, grantových agentúr) a to pri prijímaní článkov. OA časopisy, dotované inštitúciami, väčšinou žiadne poplatky nevyberajú. OA časopisy môžu byť  dotované menšími čiastkami vtedy, ak majú vyšší príjem z iných predplácaných titulov, inzercie, platených príloh či zvláštnych čísel a dodatkov, alebo ďalších služieb. Niektorí OA vydavatelia poskytujú zľavy alebo odpúšťajú poplatky všetkým výskumným pracovníkom inštitúcie, ak si táto zaplatí celoročné inštitucionálne členstvo. Objavujú sa stále ďalšie a ďalšie spôsoby platenia výrobno-prevádzkových nákladov.

Existujú aj tzv. hybridné modely, kedy "tradiční" vydavatelia časopisov fungujúci na báze predplatného, ponúkajú autorom možnosť zaplatiť poplatok, aby mohli svoj článok "vykúpiť" a sprístupniť otvoreným prístupom. Obyčajne sú to potom materské inštitúcie alebo agentúry financujúce výskum, ktoré tieto polatky za autorov zaplatia. Napr. Akadémia vied ČR má na tento účel ročný rozpočet cca 1 mil. KČ.

Politiku vydavateľov časopisov voči otvorenému prístupu je možné overiť v databáze Sherpa/Romeo, ktorá zahŕňa viac ako 1000 vydavateľov.

Adresár OA časopisov Directory of Open Access Journals (DOAJ) eviduje vyše 9 800 titulov voľne prístupných OA časopisov. V adresári je zaregistrovaných 36 OA časopisov. Ani jeden z nich nie je vydávaný UMB.

Je žiadúce, aby sa voľne prístupné vedecké a odborné časopisy vydávané na UMB zaregistrovali v DOAJ. Navrhované časopisy musia spĺňať tieto podmienky:

  • minimálne 5 článkov ročne musí byť publikovaných predtým, než sa časopis navrhne na registráciu, inak návrh bude automaticky zamietnutý
  • DOAJ eviduje len online materiál, preto neposielajte výtlačky časopisov
  • DOAJ sa neregistruje spravodajcov alebo bulletiny, ktoré informujú hlavne o inštitúcii
  • DOAJ sa neregistruje časopisy, ktoré účtujú akékoľvek poplatky za predplatné alebo prístup k nim
  • DOAJ sa neregistruje časopisy, ktoré uplatňujú nejakú lehotu embarga.

Cenné informácie pre autorov, ktorí chcú alebo potrebujú publikovať v otvorenom prístupe, možno nájsť aj v článku: TÓTHOVÁ, Daniela. Sprievodca pre autorov: ako vyhovieť politikám otvoreného prístupu Európskej komisie a Európskej rady pre výskum [online]. In ITlib: informačné technológie a knižnice. 2011, č. 2 [cit. 2014-06-23]. ISSN 1335-793X. Dostupné na: http://itlib.cvtisr.sk/archiv/2011/2/sprievodca-pre-autorov-ako-vyhoviet-politikam-otvoreneho-pristupu-europskej-komisie-a-europskej-rady-pre-vyskum.html?page_id=797

Podobné informácie pre výskumné inštitúcie sa nachádzajú v článku: TÓTHOVÁ, Daniela. Sprievodca pre výskumné inštitúcie: ako vyhovieť politikám otvoreného prístupu Európskej komisie a Európskej rady pre výskum [online]. In ITlib: informačné technológie a knižnice. 2011, č. 2 [cit. 2014-06-23]. ISSN 1335-793X. Dostupné na: http://itlib.cvtisr.sk/archiv/2011/2/sprievodca-pre-vyskumne-institucie-ako-vyhoviet-politikam-otvoreneho-pristupu-europskej-komisie-a-europskej-rady-pre-vyskum.html?page_id=798

Ďalší zdroj informácií:
RYGELOVÁ, Pavla. Otevřený přístup: jak zviditelnit výsledky své vědecké práce [online]. Ostrava: Ústřední knihovna VŠB-TU Ostrava, 2010 [cit. 2010-09-02]. Dostupné na: <http://dspace.vsb.cz/bitstream/10084/78280/1/OpenAccess-brozura.pdf>.


Univerzitná knižnica UMB