Univerzitná knižnica UMB


Európska únia a Open Access

V decembri 2007 vydala Európska rada pre výskum (ERC) smernicu k Open Access (OA) a prijala stanovisko, ktorým odporučila, aby všetky recenzované výstupy z výskumu financovaného ERC boli deponované a dostupné vo vhodnom výskumnom repozitári s otvoreným prístupom so šesťmesačnou ochrannou lehotou.

V auguste 2008 Európska komisia vyhlásila Pilotný projekt OA ako súčasť 7. Rámcového programu EK pre výskum a vývoj. Prijímatelia grantov z prostriedkov 7. RP v 7 určených oblastiach výskumu majú povinnosť deponovať publikované výsledky svojho výskumu do inštitucionálnych alebo tematických repozitárov s otvoreným prístupom, a to 6 – 12 mesiacov od publikovania recenzovaných článkov klasickou cestou.

V roku 2008 vznikol projekt OpenAIRE - Open Access Infrastructure for Research in Europe, ktorý si kladie za cieľ podporiť otvorený prístup v európskom meradle. Jeho praktickým výstupom je informačný portál s vyhľadávacím rozhraním, ktorý umožní vyhľadávanie publikovaných výsledkov projektov financovaných zo 7. RP, uložených v zapojených inštitucionálnych a odborových repozitároch. Na stránkach projektu možno nájsť i množstvo praktických informácií a návodov na možnosti publikovania v otvorenom prístupe. Prvý projekt OpenAIRE bol ukončený v roku 2011, avšak dočkal sa pokračovania. Aktuálne je to projekt OpenAIRE Advance (2018-2020).

Ďalším projektom na podporu otvoreného prístupu je PASTEUR4OA. Jeho cieľom je vývoj a/alebo posilnenie OA politiky v jednotlivých krajinách a uľahčenie spolupráce členských krajín EÚ v tejto oblasti. Jeho cieľom je vytvorenie siete národných odborných centier, koordinárotov OA stratégií s ohľadom na odporúčania Európskej komisie a pravidlá Horizon 2020.

Na podporu publikovania vznikol aj e-learningový portál FOSTER. Tu vedeckí pracovníci, knihovníci, poskytovatelia dotácií na výskum tu nájdu množštvo výukových materiálov týkajúcich sa otvoreného prístupu, otvorených dát, OA politík, legislatívy a licenčných podmienok a pod.

V roku 2018 vznikla iniciatíva Plan S, ktorej cieľom je dosiahnuť, aby všetky vedecké publikácie, ktoré sú výsledkom výskumu financovaného z verejných grantov poskytnutých národnými a európskymi výskumnými organizáciami, boli od roku 2020 dostupné prostredníctvom otvoreného prístupu (open access časopisy, či platformy pre open access). Iniciatíva pozostáva z 10 princípov, ktoré podporujú otvorené publikovanie.

Podporou dostupnosti informácií o vede sa zaoberá organizácia euroCRIS. Jej cieľom jebudovaní siete CRIS (Current Research Information Systems) a vývoj dátového formátu CERIF (Common Research Information Format). Súčasťou siete CRIS je aj Slovensko.


Univerzitná knižnica UMB